Oscar 2018 Winners List

1,031 Views Updated: 05 Mar 2018
Follow Post
Oscar 2018 Winners List

The 90th Academy Awards rewarded a surreal love story, a Chilean drama, the portrayal of a violent cop and more.

Here’s Your Complete List of the 2018 Oscar Winners


Best Picture

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Best Actress in a Leading Role

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best Actor in a Leading Role

Daniel Day-Lewis, The Phantom Thread

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actor in a Supporting Role

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Christopher Plummer, All the Money in the World

Richard Jenkins, The Shape of Water

Best Actress in a Supporting Role

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Writing (Adapted Screenplay)

Aaron Sorkin, Molly’s Game

James Ivory, Call Me by Your Name

Scott Frank & James Mangold and Michael Green, Logan

Scott Neustadter, Michael H. Weber, The Disaster Artist

Dee Rees, Virgil Williams, Mudbound

Best Writing (Original Screenplay)

Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, The Big Sick

Jordan Peele, Get Out

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Documentary (Feature)

Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

Abacus: Small Enough To Jail

Icarus

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman

Loveless

On Body and Soul

The Insult

The Square

Best Makeup and Hairstyling

Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria and Abdul

Arjen Tuiten, Wonder

Kazuhiro Tsuji, David Malinkowski, Lucy Sibbick, Darkest Hour

Best Costume Design

Mark Bridges, Phantom Thread

Jacqueline Durran, Darkest Hour

Jacqueline Durran, Beauty and the Beast

Consolata Boyle, Victoria and Abdul

Luis Sequeira, The Shape of Water

Best Sound Editing

Richard King, Alex Gibson, Dunkirk

Mark A. Mangini, Theo Green, Blade Runner 2049

Nathan Robitaille, Nelson Ferreira, The Shape of Water

Julian Slater, Baby Driver

Matthew Wood, Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Mixing

Ron Bartlett, Dough Hemphill, Mac Ruth, Blade Runner 2049

Tim Cavagin, Julian Slater, Mary H. Ellis, Baby Driver

Christian T. Cooke, Filip Hosek, Brad Zoern, The Shape of Water

Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten, Dunkirk

David Parker, Michael Semanchick, Ren Klyce, and Stuart Wilson, Star Wars: The Last Jedi

Best Production Design

Nathan Crowley, Gary Fettis, Dunkirk

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, and Jeff Melvin, The Shape of Water

Sarah Greenwood, Katie Spencer, Darkest Hour

Sarah Greenwood, Katie Spencer, Beauty and the Beast

Dennis Gassner, Alessandra Querzola, Bladerunner 2049

Best Short Film (Animated)

Dear Basketball

Garden Party

Negative Space

Lou

Revolting Rhymes

Best Animated Feature Film

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

The Breadwinner

The Boss Baby

Best Visual Effects

Ben Morris, Michael Mulholland, Neal Scanlan, and Chris Corbould, Star Wars: The Last Jedi

Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist, War for the Planet of the Apes

Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus, Kong: Skull Island

John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer, Blade Runner 2049

Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick, Guardians of the Galaxy Vol. 2.

Best Film Editing

Jonathan Amos, Paul Machliss, Baby Driver

Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Tatiana S. Riegel, I, Tonya

Lee Smith, Dunkirk

Sidney Wolinsky, The Shape of Water

Best Documentary (Short Subject)

Edith + Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Best Short Film (Live Action)

DeKalb Elementary

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All of Us

The Eleven o’clock

Best Cinematography

Roger A. Deakins, Blade Runner 2049

Bruno Delbonnel, Darkest Hour

Dan Laustsen, The Shape of Water

Rachel Morrison, Mudbound

Hoyte Van Hoytema, Dunkirk

Best Music (Original Score)

Alexandre Desplat, The Shape of Water

Jonny Greenwood, Phantom Thread

Carter Burwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri

John Williams, Star Wars: The Last Jedi

Hans Zimmer, Dunkirk

Best Music (Original Song)

“Mighty River” from Mudbound by Mary J. Blige, Raphael Saadiq, and Taura Stinson

“Remember Me” from Coco by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

“Stand Up for Something” from Marshall by Lonnie R. Lynn (Common), Andra Day, and Diane Warren

“The Mystery of Love” from Call Me by Your Name by Sufjan Stevens

“This Is Me” from The Greatest Showman by Benj Pasek and Justin Paul

vote-icon.png
Posted by: Fakhruddin Posts: (90) Opinions: (2) Points: 3,027 Rank: 38
3
Answer

Good Information, Thanks

Related polls